Table of Contents

BROOKLYN, RICHMOND, AND QUEENS

424 organizations

Congregations

212 organizations

 Educational Organizations

49 organizations

Charitable or Philanthropic Societies

48 organizations

 Cultural, Social, and Country Clubs

 10 organizations

 Communal Organizations

  2 organizations

 Mutual Benefit Societies

  75 organizations

 Zionist Societies

 2 organizations

 Cemeteries

 26 organizations

 

MANHATTAN AND THE BRONX

 1878 organizations

Congregations

 676 organizations

 Educational Organizations

 83 organizations

 Charitable or Philanthropic Societies

 125 organizations

 Literary, Musical, Social, Civic, Political, Military, and Athletic Clubs

 31 organizations

 Communal Organizations

 7 organizations

 

Mutual Benefit Societies

 948 organizations

 Zionist Societies

 8 organizations

 

Brooklyn, Richmond, and Queens

Congregations

Achim B'nai Israel Anshei Radish Konitz
Adath Israel (Rockaway, L. I.)
Adath Israel (Coney Island)
Adath Israel of Brownsville
Adath Jacob
Adath Jeshurun Anshei New York
Adath Jeshurun Anshei S'fard
Adath Walkovisk of Brownsville
Agudath Achim Anshei Chesed (South Queens)
Agudath Achim Anshei David Horodak
Agudath Achim Anshei Homel
Agudath Achim Anshei Libawitz
Agudath Achim Anshei New Lots
Agudath Achim Anshei Stolin
Agudath Achim B'nai Jacob
Agudes Achim of Huntington
Ahavath Achim
Ahavath Achim
Ahavath Achim Temple
Ahavath Chesed
Ahavath Israel
Ahavath Israel (Jamaica)
Ahavath Israel of Greenpoint
Ahavath Israel of West Brownsville
Ahavath Sholom Beth Aaron
Anshe Chesed
Anshei Achim of Huntington
Anshei Chesed of Brooklyn
Anshei Emeth
Anshei Kether
Anshei Nemirov
Anshei Petrikov Mi-Brownsville
Anshei Sholom of Greenpoint
Anshei Turov
Asefath Israel
Atereth Israel Talmud Torah
Atereth Tiphereth Israel
Berditchev Chevrah Anshei S'phard
Beth Aaron
Beth Aaron
Beth Aaron of Brooklyn
Beth Abraham
Beth Abraham
Beth Chasidim Anshei Poland
Beth Elohim
Beth Elohim Kahl Kodesh
Beth-El of Borough Park
Beth Hachnesseth Shel Noach Levy
Beth Ha-Knesseth Adath B'nai Israel
Beth Ha-K'nesseth Chevrah S'phard Anshei Wohlin
Beth Ha-Knesseth D'Chevrah B'nai David
Beth Hamidrash Hagodol
Beth Hamidrash Hagodol
Beth Israel
Beth Israel Anshei Emeth
Beth Israel of Brownsville
Beth Jacob
Beth Jacob Anshei Sholom
Beth Jacob Joseph
Beth Judah
Beth Sholom People's Temple
Beth Solomon
Bikur Cholim
Bikur Cholim
Bikur Cholim Anshei Libishov of Brownsville
Bikur Cholim Anshei S'phard
B'nai Abraham Anshei Brooklyn
B'nai Abraham Anshei Hungary
B'nai Israel
B'nai Israel (Long Island City)
B'nai Israel Benevolent Association (South Brooklyn)
B'nai Israel Ossei Torah
B'nai Israel U. V. of Brownsville
B'nai Jacob
B'nai Jacob
B'nai Jacob
B'nai Jacob
B'nai Jacob Joseph D'Brooklyn
B'nai Jeshurun (Tompkinsville, S. I.)
B'nai Joseph
B'nai Sholom
Brooklyn Roumanian-American Congregation First Beth Tphillah
The Brooklyn Synagogue
Chesed Shel Emeth of South Brooklyn
Chevra Kesher Achim Anshei S'phard
Chevrah Agudath Achim Anshei Brooklyn, K. U. V.
Chevrah Agudath Achim Plach Chernigow
Chevrah Agudath Achim Wisnitz Anshei Marmarish
Chevrah Ahavath Achim
Chevrah Ahavath Achim Anshei S'phard of Austria
Chevrah Ahavath Achim B'nai Abraham
Chevrah Anshei Borisov of Brownsville
Chevrah Anshei Chayei Adam
Chevrah Anshei Tov of Brooklyn
Chevrah Anshei Zedek
Chevrah Atereth Z'vi of East New York
Chevrah Beth Aaron Koydinow
Chevrah Beth Israel Chasidei Karlin
Chevrah Bikur Cholim B'nai Jacob
Chevrah B'nai Abraham Anshei Poland
Chevrah B'nai Isaac Nusach Hu-Ari
Chevrah B'nai Jacob Anshei S'phard
Chevrah Kadisha
Chevrah Kadisha Anshei Emeth (Coney Island)
Chevrah K'nesseth Israel
Chevrah K'nesseth Israel Beth Jacob
Chevrah Mishnaioth Anshei Wohlin
Chevrah Mishnaioth of East New York
Chevrah Poalei Zedek Anshei Lomza
Chevrah Rabenu Chaim Hager Anshei Galicia Bukowina
Chevrah Sha'arei T'phillah S'phard Anshei Odessa
Chevrah Shom'rei Ha-dath
Chevrah S'phard Anshei Krasilev
Chevrah T'hillim Crown of Israel
Chevrah T'hillim and Mishnaioth of Brooklyn
Chevrah T'hillim Nusach Ashkenaz
Chevrah Tomchei Zedakah
Crowning Glory of Israel (Atereth Tiphereth Israel)
Derech Emunah (Arverne, L. I.)
Ein Jacob of Brownsville
Eliezer Congregation of East New York
Erste Stepiner Congregation
Esrath Israel
Ez Chaim Anshei Lubin
Ez Chaim Machzikei Ho-Rav Anshei Brownsville
First Anshei S'phard
First Austro-Hungarian Beth Sholom
First Temple Tiphereth Israel Kensington
Gemilath Chasodim Anshei Austria of Brownsville
Gemilath Chasodim Anshei Kobrin Horodetz and Antopole
Gemilath Chesed (Coney Island)
Gemilath Chesed of Greater N. Y.
Hachnosath Orchim Hagodol Tiphereth Zion U'Jerusalem and Yeshibath Torah M-Zion
Hebrew Congregation
Independent Chevra Tifereth Israel (Corona)
Israel Temple
Jamaica Synagogue (Jamaica, L. I.)
Jewish Communal Centre of Flatbush
Kamin Kashersk U. V. Anshei S'phard
Kether Torah Chono David
Kiever and Homler Congregation Aid Society
Kishur Chevrah Achim Anshei S'phard
K'nesseth Israel B'nai Abraham
K'nesseth Israel D'Bath Beach
Kol Israel of Brownsville
Linath Ha-Cholim Anshei Poland
Linath Hazedek K. U. V.
Machzikei Ha-dath
Machzikei Talmud Torah Anshei Emeth
Mapleton Park Hebrew Institute
Men of Justice
Meyer Z'wi Congregation
Mishkan Israel (Astoria, L. I.)
Mishkan Israel of Jamaica Talmud Torah
Mogen Abraham of East New York
Mount Sinai Congregation
Nachlath Israel
Nachlath Jacob Z'vi
North Side of Brooklyn Anshei Emeth Talmud Torah
North Side Hebrew Congregation
Oheb Sholom
Oheb Sholom Anshei S'phard Galicia
Oheb Sholom of Brooklyn
Oheb Zedek
Oheb Zedek
Ohel Abraham
Ohel Isaac
Ohel Moshe
People's Temple
Pereyaslaver Congregation
Progressive Synagogue
Rockaway Beach Congregation
Sha'arei Torah
Sha'arei Torah of Brooklyn
Sha'arei T'phillah
Sha'arei T'phillah
Sha'arei T'phillah
Sha'arei T'phillah of Flushing
Shaarei Zedek (Gate of Righteousness)
Sheveth Achim Anshei Ratshos Poland
Sheveth Achim Anshei Retchones
Shom'rei Emunah
Sons of Abraham
Sons of Israel (Middle Village)
Sons of Israel
Sons of Judah
Talmud Torah Anshe Emeth
Temple Ahavath Sholom of Flatbush
Temple Beth-El
Temple Beth Emeth of Flatbush
Temple Beth Israel (Rockaway Beach)
Temple B'nai Israel
Temple Emanuel of Borough Park
Temple Emanuel of Staten Island
Temple Israel (Rockaway Beach)
Temple Israel (Far Rockaway)
Temple Petach Tikwah
Tifereth B'nai Jacob
Tifereth Israel Stapleton
Tiphereth Israel
Tiphereth Israel
Tiphereth Israel Anshei Brownsville
Tiphereth Israel of Austria
Tiphereth Israel of South Brooklyn
Tiphereth Israel Talmud Torah
Tiphereth Zion Talmud Torah
Yeshibath Beth Yabneh
Teshibath Ha-Gaon Rabbi Elijah
Zemach Zedek
Zembiner Congregation
Ziprah Zered
Zitomirer Chevrah

Return to Table of Contents

Educational Organizations

Agudath Achim Talmud Torah of Bay Ridge
Anshei Zedek Congregation Talmud Torah
Austrian Talmudical School
Bedford and Fordham Hebrew School Association
Beth Sefer Ivri
Beth Sefer Ivri
Beth Sefer Ivri Hatechiah
Beth Sholom Hebrew School
Brooklyn Jewish Center
Coney Island Talmud Torah
East New York Talmud Torah
Ha-Gaon Rabbi Elijah Yeshibah
Hebrew Educational Alliance of Greenpoint
Hebrew Educational Institute of South Brooklyn
Hebrew Educational Society
Hebrew Free School of Brownsville
Hebrew Free School of Staten Island
Hebrew National School
Hebrew National School of Brooklyn
Hebrew School of Williamsburg
Jewish National Radical School
Machzikei Talmud Torah
Middle Village Talmud Torah
Mishkan Israel Talmud Torah
New Lots Talmud Torah
School of Biblical Instruction (Beth Talmud Torah)
Shaarei Torah Hebrew School
Stapleton Hebrew School
Talmud Torah Hechodosh
Talmudical School of Brooklyn
Tifereth Israel Talmud Torah of Brooklyn
Tiphereth Israel Talmud Torah
Tiphereth Zion Talmud Torah
Yeshibath Beth Yavneh
Yeshivath Rabbi Chaim Berlin
Yeshivath Torah Vodaat
Young Folk's Hebrew Association
Young Men's Hebrew Association (Ridgewood)
Young Men's Hebrew Association (Bath Beach)
Young Men's Hebrew Association (Boro Park)
Young Men's Hebrew Association of Brooklyn
Young Men's Hebrew Association of Brownsville
Young Men's Hebrew Association of Williamsburg
Young Men's Welfare League
Young Women's Hebrew Association
Young Women's Hebrew Association
Young Women's Hebrew Association
Young Women's Hebrew Association of Brooklyn
Young Women's Hebrew Association of Brownsville

Return to Table of Contents

Charitable or Philathropic Societies

Ahavath Chesed Day Nursery
Ahavath Chesed Day Nursery Auxiliary
Bath Beach Free Loan Association
Bessie Posner Pavilion for Consumptives
Beth Abraham Free Kosher Kitchen
Beth Moses Hospital
Beth Sholom Sisterhood
Bikur Cholim Kosher Hospital of the Hebrew Ladies of Brooklyn
Bnoth Israel Malbish Arumim
Brooklyn Federation of Jewish Charities
Brooklyn Hebrew Free Loan Association
Brooklyn Hebrew Home for the Aged
Brooklyn Hebrew Orphan Asylum
Brownsville and East New York Hospital
Brownsville Relief Hebrew Charity
Chesed Shel Emeth of Brownsville (Free Burial Association of Brownsville)
Children's Haven of Far Rockaway
Consumptive Jewish Aid Society (Temple Beth Elohim)
Council Home for Jewish Girls
Crippled Children's Driving Fund
Daughters of Charities
East New York Dispensary
Even Tov Relief Association
First Hebrew Day Nursery of Brooklyn
Gemilath Chasodim (Free Loan) Association of Brownsville
Gemilath Chasodim of East New York
Hebrew Aid Society of East New York
Hebrew Benevolent Society
Hebrew Charitable Society of Staten Island
Hebrew Free Aid Society
Hebrew Free Burial Society
Hebrew Home and Relief for Consumptives
Hebrew Ladies' Day Nursery
Hebrew Ladies' Dispensary of Williamsburg
Independent Daughters of Israel Orphan Asylum of Brooklyn
Israel Hospital of Brooklyn
Jewish Aid Society
Jewish Big Brothers' Committee of the Young Men's and Women's Social Service Auxiliary of The Brooklyn Federation of Charities
Jewish Hospital of Brooklyn
Jewish Orphan Asylum of Brownsville, East New York
Ladies Aid Society Chesed Shel Emeth
Linath Hazedek Hospital Aid Society
Maternity Hospital Society of Brownsville
New Utrecht Dispensary
United Jewish Aid Societies of Brooklyn
United Sisterhood
Young Men's and Women's Social Service Auxiliary of the Brooklyn Federation of Jewish Charities
Zion Hospital, Inc.

Return to Table of Contents

Cultural, Social, and Country Clubs

Auburn Social Club
Coney Island Hebrew Association
Far Rockaway Club
Inwood Country Club
Literary Dramatic Club
Northshore Country Club (Country Club of the Harmonie Club)
Ocean Country Club
Star Kulibilater Young Friends Social Club
Unity Club of Brooklyn
Woodmere Country Club

Return to Table of Contents

Communal Organizations

Federation of Brooklyn Synagogues
Jewish Communal Center of Flatbush

Return to Table of Contents

Mutual Benefit Societies

A. Dashaver Benevolent Association
American Hebrew Lodge
Benei Eleazer Lodge
Benevolent Lodge
Berdichever Society
Bialostoker Bikur Cholim
Bialostoker Brüderlicher U. V. No. 1 of Brooklyn
Bialostoker Ladies' Aid Society
Billsker Young Men's U. V.
B'noth Jehuda Gemilath Chasodim
Brooklyn Hebrew Mutual Sick Benefit Society
Brooklyn Zion Lodge
Brotherly Aid Association of Brooklyn
Chashvoter Young Men's Aid Society
Citizens' Credit Union
Commercial Credit Union of Brooklyn
Daughters of Israel
David Tepfer Dubner Benevolent Association
Erste Brooklyner Brüderlicher K. U. V.
Erste East New York Ananiver Benevolent Association
First Berdichever Ladies' Society of Brooklyn
First Coney Island Sick and Benefit Society
First Hosterpolier
First Ladies' Benevolent Society of Middle Village
First Odesser Young Men's Benevolent Association of East New York
Fraternal Credit Union
Griver Young Men's Benevolent Association
Grodner Society
Hebrew Ladies' Aid Society of Greenpoint
Hebrew Roumanian Society of East New York
Howard Friends' League
Ida Strauss Ladies' Bikur Cholim Society of Brooklyn
Independent Brooklyn Association
Independent Kaidenover U. V. of Brooklyn
Independent Minkowitzer Lodge
Independent Podolyer Society of Brownsville
Jacob S. Strahl Benevolent Society
Jewish American Workingmen's Benevolent Association
Kanim Kosivsker Young Men's A. S.
Kings' County Credit Union
Krivozer Society of Brooklyn
Ladies' Auxiliary of Moses Mendelssohn Lodge
Lechem Aneim Society
Lubliner Benevolent Society
Metropolitan Credit Union
Minsker Club
New Utrecht Aid Society
Odesser First Independent Verein of Brownsville
Paul Catskill Lodge
Pliskover Unter Verein
Pultover Lodge
Riaver Progressive Association of Brooklyn
Romaner Independent Verein
Russian-Polish Progressive Credit Union
Sagerer Branch
Schlesinger Lodge
Shebezer Young Men's Benevolent Association
Shlolver Arikula Young Men's Benevolent Association
Sinai Lodge
Sisterhood of the Erste Brüderlicher Brooklyner K. U. V.
Tepper's Lodge
Tolchiner A. S.
Traspoler Young Men's Association
United Brethren Benevolent Society
United Brooklyn Hebrew Aid Circle
United Friends of Brownsville
Warshauer Sick Benevolent Society of Brooklyn
Webster Independent Ladies' Benevolent Society
Williamsburg Lodge
Williamsburg Young Men's and Young Ladies' Benevolent and Literary Society
Wilner Benevolent Association of Brooklyn
Wilner Progressive Society of Brownsville and East New York
Young Ladies' Aid and Literary Society, Inc.
Young Men's Harmony A. S.
Zembiner Benevolent Association

Return to Table of Contents

Zionist Societies

Geulah B.
Ivriah

Return to Table of Contents

Cemeteries

Acacia (Woodhaven, L. I.)
Ahavath Chesed
Baron Hirsch (Point Richmond, S. I.)
Bay Side (Woodhaven, L. I.)
Beth El (Tottenville, S. I.)
Beth Olom
Machpelah Cemetery (Evergreen, L. I.)
Maimonides Cemetery
M'kom Sholom Cemetery (Woodhaven, L, I.)
Montefiore Cemetery (Springfield, L. I.)
Mount Carmel Cemetery (Cypress Hills, L. I.)
Mount Hebron Cemetery (Flushing, L. I.)
Mount Hope Cemetery
Mount Judah Cemetery (Evergreen, L. I.)
Mount Lebanon Cemetery (Glendale, L. I.)
Mount Neboh Cemetery
Mount Richmond Cemetery (Richmond, S. I.)
Mount Zion Cemetery (Maspeth, L. I.)
New Mount Carmel Cemetery (Cypress Hills, L. I.)
New Union Fields Cemetery
Salem Fields Cemetery
Shearith Israel Cemetery
Silver Lake Cemetery (Stapleton, S. I.)
Union Fields Cemetery
United Hebrew Cemetery (Richmond, S. I.)
Washington Cemetery

Return to Table of Contents



Manhattan and the Bronx

Congregations

Aaron David Anshei Lubitz
Achei Jacob Anshei Senier
Achim Ahuvim
Achim V'reim Anshei Bresdowitz
Adath Israel
Adath Israel
Adath Israel
Adath Israel
Adath Israel Anshei Birz
Adath Israel Anshei Galicia
Adath Israel Anshei Mizrach
Adath Jacob Anshei Slabodke
Adath Jacob Anshei Slabodke of Harlem
Adath Jeshurun of Harlem
Adath Morom
Adath Wolkowisk
Adereth El
Agudath Achim
Agudath Achim
Agudath Achim Anshei Barisoff
Agudath Achim Anshei Brisk Delita
Agudath Achim Anshei Kupishok
Agudath Achim Anshei Kusnitza
Agudath Achim Anshei Schwinziane
Agudath Achim Aram Zobah
Agudath Achim D'Plock
Agudath Achim Mi-Kracow
Agudath Achim Mis'dai Lovon
Agudath Achim of Harlem
Agudath Achim of Yorkville
Agudath Achim Oriental Aid Society
Agudath Achim Y'lidei Roumania
Agadath Bachurei Chemed
Agudath B'nai Eretz Israel
Agudath Chaverim Anshei Marmarash
Agudath Israel of New York
Agudath Jeshorim
Agudath Tiphereth Israel
Ahavath Abraham B'nai Kolo
Ahavath Achim
Ahavath Achim
Ahavath Achim
Ahavath Achim Anshei Hungary
Ahavath Achim Anshei Hungary
Ahavath Achim Anshei Rodomyz
Ahavath Achim Anshei Tomashover and Pietrocov
Ahavath Achim D'Mohilev
Ahavath Israel
Ahavath Israel Anshei S'phard
Ahavath Israel of Harlem
Ahavath Schlomo
Ahavath Sholom Anshei Winnitza
Ahavath Sholom Monastir
Ahavath V'achvath Janina
Ahavath Zedek Anshei Timkowitz
Ahavei Emeth
Ahawath Achim Anshei Uzda
Ajutarul Bukarester Handwerker Congregation
Am Kedoshim Anshei Bobrika
American Minsker Gemilath Chesed
Anshei Achim Elizabethgrader
Anshei Bobruisk
Anshei Chasidei Vishnitze Austria
Ansche Chesed
Anshei Dubiner
Anshei Dushikower Galicia
Anshei Gliniany
Anshei Krashnik Lubliner Gubernia
Anshei Lebedowe and Radzilowe Congregation
Anshei Lefler
Anshe Meakover of Polen
Anshei Mielitz
Anshei Mozir
Anshei Novisielitzer Bessarabia
Anshei Panedel
Anshei Petrikow
Anshei Ragoler
Anshei Sedid
Anshei Selib
Anshei Shzedriner
Anshei Smorgin B'nai Chaim Abraham
Anshei Socol Belz
Anshei S'phard of Harlem
Anshei Torath Chesed
Anshei Ulanow and Umgegend
Anshei Yanov Lublensky U. V.
Anshei Yanover and Kablier
Anshei Zolkiev T'vuath Shor
Atereth Chaim Halberstam
Atereth Israel
Atereth Judah Z'vi Mi-Stetin
Atereth Z'kenim
Atereth Z'vi
Austrian-Hungarian Anshei S'phard
Austrian-Polish Chevrah
Baligrader Chevra Agudath Chaverim
Baranower Erste K. U. V.
Beth Aaron Anshei Kaidonov
Beth Abraham Anshei Trestina
Beth Abraham Chasidim D'Slonim
Beth Abraham of the Bronx
Beth B'nai Israel
Beth David Anshei Rakov
Beth David Anshei Roman Roumania
Beth David Anshe Wilna
Beth Elijah
Beth Elohim of the Bronx
Beth Haknesseth Ahavath Zion
Beth Ha-K'nesseth Anshei Bialestok
Beth Ha-K'nesseth Anshei Kolker U. V.
Beth Ha-K'nesseth Anshei Lubavitz V'Homler
Beth Ha-K'nesseth Anshei Minsk
Beth Haknesseth Anshei Olshan V'Anshei Eveun
Beth Ha-K'nesseth Anshei Slutzk
Beth Haknesseth D'Chevrah S'phardim D'poland
Beth Haknesseth D'Chevrah Tophereth Israel
Beth Ha-K'nesseth Kapolier U. V.
Beth Ha-Knesseth Mishkan Israel
Beth Ha-K'nesseth Poalei Zedek Anshei Olia
Beth Ha'K'nesseth Proshnitzer Anshei Poland
Beth Ha'K'nesseth Shearith Israel
Beth Haknesseth Sokolower
Beth Hamidrash Adath Jeshurun
Beth Hamidrash Beth Isaac
Beth Hamidrash Beth Jacob
Beth Hamidrash B'nai Israel
Beth Hamidrash Chasidei Anshei Bronx
Beth Hamidrash D'Sphardim
Beth Hamidrash D'Sphardim D'Harlem
Beth Hamidrash D'Sphardim D'Harlem Chevrah
Beth Hamidrash Hagodol
Beth Hamidrash Hagodol
Beth Hamidrash Hagodol
Beth Hamidrash Hagodol Adath Israel of Bronx
Beth Hamidrash Hagodol Adath Jeshurun of the Bronx
Beth Hamidrash Hagodol Anshei Hungary
Beth Hamidrash Hagodol Anshei Resha
Beth Hamidrash Hagodol Anshei Resha
Beth Hamidrash Hagodol D'Sphardim
Beth Hamidrash Hagodol of Harlem
Beth Hamidrash Hechodosh
Beth Hamidrash Hechodosh
Beth Hamidrash Nusach Ho-Ari
Beth Hamidrash Sha'arei Torah and Anshei Ratzk U'Matteh Levi
Beth Hamidrash Sha'arei Zion
Beth Hamidrash Shearith Israel
Beth Israel
Beth Israel Anshei Galicia and Bukowina
Beth Israel Bikur Cholim
Beth Jacob of Harlem
Beth Joseph Anshei Rachfalovsky
Bethlehem Judah B'nai Resitze
Bikesh Sholom Anshei Ostrova
Bikur Cholim Anshei Bialistok
Bikur Cholim Anshei Zormin
Blaziver Chevrah Degel Machnei Ephraim
B'nai Aaron Solomon Chevrah Anshei T'hillim, K. U. V. Mi-Govrove
B'nai Abraham Alter
B'nai Abraham Anshei Pruzhner
B'nai Benj. Moses Anshei Bolechow
B'nai David Anshei Charshel and Yanova
B'nai David Society
B'nai Elijah Anshei Zager Society
B'nai Isaac Anshei Lechowitz
B'nai Israel
B'nai Israel of Washington Heights
B'nai Israel Anshei Fordham
B'nai Israel Anshei Kaidan
B'nai Israel Anshei Piontnitza
B'nai Israel Anshei Zurow Galicia
B'nai Israel D'Bronx
B'nai Israel Salanter Anshei Zamut
B'nai Jacob Anshei Bryezan
B'nai Jacob Anshei Chechonowze
B'nai Jacob David Anshei Wishograd
B'nai Jacob First Van Nest Hebrew Congregation
B'nai Jacob Joseph Congregation
B'nai Jeshurun
B'nai Jeshurun Anshei Kolni
B'nai Joseph Anshei Rymanow
B'nai Levy
B'nai Lippner Ahavath Israel
B'nai Mordecai Moses Z'vi
B'nai Moses
B'nai Moses Anshei Jendzivo
B'nai Moses Chassidei Kobrin
B'nai Moses Joseph Anshei Zasmer and Zaviehast
B'nai Pischei T'shuah Anshei Anikst
B'nai Rabbi Aryei Anshei Strelisk
B'nai Rabbi Zindel Anshei Pultinsk
B'nai Rappaport Anshei Dombrowa
B'nai Samuel Levenson Congregation
B'nai Sholom
B'nai Simon Solomon Congregation
Bohemian American Israelite Congregation Beth Elohim
Bolochover Chevrah Shomrei Sholom
Borochauer Chevrah
Botachaner First Congregation Or Chodosh
Breziver Brook Erste K. U. V.
B'rith Sholom B'nai Isaac
Broder First B'nai Brith Association
Brotherhood League of Rhodes (Agudath Achim D'Rhodes)
Buczaczer Congregation K. U. V.
Buczaczer First Chevrah
Burshtiner Chevrah Linath Hazedek Anshei Galicia
Busker B'nai Brith K. U. V.
Central Temple (Ahavath Chesed Sha'ar Hashomaim)
Chai'ei Adam Anshei Lomza
Chai'ei Adam Anshei Minsk
Chasidei Bayon Anshei Russia
Chasidei Sadigera Tiphereth Israel Marisin
Chatiner Bessarabier Congregation
Chelmer Erste Congregation
Chernustroff Verein
Chesed L'Abraham Anshei Trisk
Chevra Anshe Zimbrova
Chevrah Achei Grodno V'anshei Saputkin
Chevrah Achei Joseph
Chevrah Adath Jeshurun
Chevrah Adath K'doshim Anshei Rozinol
Chevrah Adath Z'vi Yehudah
Chevrah Agudath Achim Anshei Fishers
Chevrah Agudath Achim Anshei Kurland V'Lida
Chevrah Agudath Achim Anshei Mishwitz
Chevrah Agudath Achim Anshei Pesk
Chevrah Agudath Beth Achim Anshei Stupitz
Chevrah Ahavath Achim Anshei Bohoslow and Korson
Chevrah Ahavath Achim Anshei Krasna
Chevrah Ahavath Chaim Anshei Bilsk
Chevrah Ahavath Jonathan B'nai Jacob Anshei Pecheich
Chevrah Ahavath Zedek Anshei Jaskinovker
Chevrah Anshei Achim Krementshug Ashkenaz
Chevrah Anshei Alt Konstantin
Chevrah Anshei Devin
Chevrah Anshei Galicia of Harlem
Chevrah Anshei Ivenitz
Chevrah Anshei Mir U. V.
Chevrah Anshei Narowla
Chevrah Anshei Nevarodok
Chevrah Anshei Oshmineh V'Anshei Trab
Chevrah Anshei Sholom Kaidenow
Chevrah Anshei Stuchin and Grayewa
Chevrah Ara Roschra
Chevrah Bachurim Anshei Hungary
Chevrah Balter Society
Chevrah Beth Aaron Chasidim D'Kaidonow
Chevrah Beth Aaron V'Israel Chasidei Stolin
Chevrah Beth Abraham Anshei Dalhiner
Chevrah Beth Chasidim D'Poland
Chevrah Beth Hillel
Chevrah Beth Israel Anshei Hlusk
Chevrah Bilur Cholim Anshei Belchtow
Chevrah Bikur Cholim B'nai Israel Anshei Baranow
Chevrah Bikur Cholim D'Bronx Anshei S'phard
Chevrah B'nai Aaron Anshei Vilkomir
Chevrah B'nai Abraham Anshei Oretshe
Chevrah B'nai Abraham Bikur Cholim of Harlem
Chevrah B'nai Abraham Samuel
Chevrah B'nai Abraham Samuel Anshei Ashisker
Chevrah B'nai Adam
Chevrah B'nai Aryei Anshei Krasnopole
Chevrah B'nai Aryei Judah
Chevrah B'nai Eliezer
Chevrah B'nai Eliezer Moshe
Chevrah B'nai Hashvotim Anshei Novgorod
Chevrah B'nai Isaac Anshei Nariov
Chevrah B'nai Israel
Chevrah B'nai Israel Anshei Lamzitze B. A.
Chevrah B'nai Israel Anshei S'phard
Chevrah B'nai Jacob Anshei Czernovey
Chevrah B'nai Jacob Anshei Shatzk
Chevrah B'nai Joshua Anshei Telz
Chevrah B'nai Kodesh Anshei Kroz
Chevrah B'nai Menachem Anshei Hovretz
Chevrah B'nai Menachem
Chevrah B'nai Moshe Anshei Neesta Chechonavitz
Chevrah B'nai Siraier
Chevrah B'nai Solomon Anshei Zaimel
Chevrah Chasidei B'nai Israel Mi-Rizin
Chevrah Chofetz Chaim
Chevrah Chovevei Zion of Harlem
Chevrah Degel Isaac
Chevrah Dorshei Tov Anshei Pinsk
Chevrah Ez Chaim
Chevrah Ez Chaim Anshei Ruzian
Chevrah Help of Israel Anshei Ranizow
Chevrah Kadisha
Chevrah Kadisha Anshei Sochetchov
Chevrah Kadisha B'nai Israel Kalvarier
Chevrah Kadisha Ez Chaim
Chevrah Kedushath Levy Mi-Baritshov
Chevrah Lecheth Yosher B'nai Horwitz
Chevrah Massoth Benjamin Anshei Podhaja K. U. V.
Chevrah Midrash Anshei Makover of Poland
Chevrah Midrash Anshei Schnedeva
Chevrah Mishkan Israel
Chevrah Mishnaioth Anshei Berezin
Chevrah Mishnaioth Shomrei Sabbath
Chevrah Mogen David Anshei Brok
Chevrah Mogen David Anshei Charusch
Chevrah M'zudath Zion B'nai Joshua Chariff
Chevrah Nachal Isaac Dorshei Tov of Harlem
Chevrah Ohavei Sholom Anshei Sokoley
Chevrah Oheb Sholom Anshei Gluboka
Chevrah Oheb Sholom Anshei Krinker
Chevrah Ohel Jacob Anshei Dubna
Chevrah Ohel Moses Isaac Dov
Chevrah Orach Chaim Anshei Radoshkowitz
Chevra Rabbenu Chaim Anshe Galicia Bukowina
Chevrah Rabenu Eliezer Landau
Chevrah Rabbenu Nachum Anshei Grodno
Chevrah Reim Ahuvim Mi-Rhybeshow Anshei Poland
Chevrah, Rod'phei Sholom
Chevrah Rod'phei Sholom Anshei Polutzk
Chevrah Rod'phei Sholom Anshei Rubsevitz
Chevrah Rod'phei Zedek Anshei Ritova
Chevrah Sha'arei Torah Anshei Hungary
Chevrah Sha'arei T'phillah
Chevrah Shearith Israel Bousher Stefineshter Kruz
Chevrah Shomrei Emunah Anshei Lubon
Chevrah Shomrim La-Boker
Chevrah S'phard Anshei Pereyaslow
Chevrah S'phard Anshei Poland
Chevrah S'phard D'Bronx
Chevrah Talmud Torah Anshei Ma'arovi
Chevrah Thilim and Bikur Cholim
Chevrah T'hilim Anshei Sterenke
Chevrah T'hilim Anshei Viscover
Chevra T'hillim Nusach Ashkenaz
Chevrah Tiphereth Achim Anshei Sirotsk
Chevrah Tiphereth Achim Anshei S'phard
Chevrah Tifereth Israel Anshei Kraulover
Chevrah T'vuath Shor Anshei Zolkow
Chevrah Yeshibath Anshei Ranser
Chevrah Zerah Jacob of the Bronx
Chevrah Zichru Torath Moshe
Chevrah Zionei Galicia Anshei S'phard
Chibath Jerusalem Anshei Sompolne B'nai Abraham Mi-Plotzk
Cochav Jacob Anshe Kamenitz D'Leta
Chochmath Adam Anshei Lomza V'Gotch
Chochmath Adam Mi-Plinsk Independent Chevrah
Chodoromer First Verein
Choroshower K. U. V.
Cristonopoler Congregation Brith Isaac
Czentochauer Chasam Sopher V'Anshei Unterstanestier
Czortkover Rabbi D. M. Friedman Congregation
Czortkover Rabbi J. M. Shapiro K. U. V.
Degel Machaneh Ephraim Anshei Bluzivier
Degel Machneh Israel
Delatine Erste Congregation
Derech Emunah
Dinever K. U. V.
Dobromiler First K. U. V.
Doresh Tov Dobzinsky
Dorsche Tov Dobroczynshe
Dorshei Tov Anshei Ottynia
Dorshei Zedek Anshei Krivitz
Drubniner Chevrah
Dubetzker Erste Congregation
Dunajaver First Congregation
Duvesaver Erste Independent Congregation
Dzikover Erste Chevrah
Dzukever Adath Jeshurun Anshei Rabbi Isaac
Eduth L'Israel Anshei Mizrach
Ein Jacob
Ein Jacob Anshei Liskova Organization
Eliezer Damasek Congregation
Eliezer Gantz and Independent Pzemizler Congregation
Emunath Israel
Erste Bobriker K. U. V.
Erste Chevrah Ahawath Israel Anshei Larea
Erste Chevrah B'nai David Anshei Radimashe
Ez Chaim Anshei Hungary
Ez Chaim Anshei Veloshan
Ez Chaim of Yorkville
Ezrath Achim Anshei Vidz
Ezrath Israel Anshei Bronx
Fannie Siegel Anshei Berlader
First B'nai David Anshei Rodomisselei
First Chevrah Bikur Cholim Linath Hazedek
First Congregation B'nai Rabbi David Meyer Anshei Schwirsh
First Linath Hazedek Anshei Potokzlotz
First United Podhaycer Congregation
First Zablstower Congregation
First Zolaszer Ahavath Achim Congregation
Frampoler Erste K. U. V.
Free Synagogue
Galician Chevrah Freedman
Galician Duckler First Mogen Abraham
Galician First Society
Gates of Hope Temple
Gemilath Chasodim Anshei Motele
Gemilath Chesed K. U. V.
Gleigeshudler U. V.
Glogauer Verbruderungs Verein
Gorlitzer Erste Congregation Machzikei Emeth
Gwozdziecer Independent Congregation
Halitzer Erste U. V.
Hatika Bessarabia Erste K. U. V.
Hebrew Congregation of Deaf
Hebrew League
Hebrew Orphan Asylum Congregation of the City of New York
Hebrew Tabernacle Association
Hoaredenker Erste Congregation
Hungarian Chevrah Bachurim
Hunt's Point Talmud Torah
Independent Achim Mi-Makower
Institutional Synagogue
Isaiah Temple
Jagolniczer K. U. V.
Jaroslower K. U. V.
Jarychzover Independent Young Men's Benevolent Association
Jassy Roumanian Bohusher Congregation
Jehudah Halevi Congregation
Jeshnofisar Chevrah
Jeshuath Jacob Anshei Horadezer
Jeshuath Jacob Anshei Krakow
Jewish Social Center
Judah and Israel Chevrah
Kabsher Binder Verein
Kaluszer Independent K. U. V.
Kamionker Strumilawe Erste K. U. V.
Karatchiner Rubin Chevrah
Katriner Congregation
Kehilath Israel
Kehillah Kedosha of Jannina
Kehillath Jacob Anshei Meseritch
Kehillath Jeshurun
Kether Torah Kehal Chasidim Anshei Kurevitz
K'hal Adath Jeshurun
K'hal Adath Jeshurun and Anshei Lubz
K'hal Adath Jeshurun of Harlem
K'hal Chasidim
K'hal Chasidim Anshei Kuronitz
K'hal Chasidim Anshei Razan
K'hal Jeshurun
Kishinever First Congregation
K'nesseth Beth Israel
Knesseth Israel (Independent)
Kol Adath Israel
Kolbuszower Teitelbaum Congregation B'nai Chaim Machneh Reuben
Kolhushover B'nai Levi (Independent)
Kol Israel Anshei Poland
Kol Israel Anshei Poland
Kolomayer Independent K. U. V.
Komenetz Podolia and Zitomer Wohlin
Kopitshinzer Erste Sick and B. A.
Koreth Brith Anshei S'phard
Kosher Butcher Retailers' Independent Association
Krakawer Simon Schreiber Congregation
Krakowitzer K. U. V.
Kreshover K. U. V. Chevrah
Lantzer U. V.
Lemberger First Chevra Anshei Ashkenaz
Linath Hazedek Anshei Rosdol
Linath Hazedek Anshei Sakolka
Linath Hatzedek Anshei Sadilkoff
Linsker Erste Chevrah Bikur Cholim
Lizensker Anshei S'phard
Lodzer Chevrah Agudath Achim
Luborner Wohliner U. V.
Lutawisker First Chevrah Machzikei Ha-Dath
Machzike Hadath Anshei Zborow
Machzikei Hadath Anshei Zlotshov
Machzikei Ha-Rav
Machzikei Torah Anshei Senier and Vilna
Machzikei Torah Anshei Senier and Vilna
Machzikei Torath Kodash
Madliborzger First Congregation
Magrower Erste K. U. V.
Malener Chevrah
Mardiher Chevrah B'nai Zion
Mariampoler B'nai Emeth Congregation
Mazel Bosetz
Memorial Rabbi Jacob Joseph
Menachem Zion Nusach Ari
Meshbisher U. V.
Mesilath Yeshorim
Migdol Zion
Mikulinzer First Independent Sick Benevolent Association
Minsker Congregation of the Bronx
Minsker Hebrew Benevolent Association
Minsker Old Men's Benevolent Association
Mishkan Israel Anshei Pruzina
Mishkan Israel Anshei Suwalk
Mishnaioth Chasidei Trisk Umikarev
M'Leah Sholom
Mogen Abraham Anshei Ostrolimo
Montefiore Hebrew Congregation
Mosaki Chevrah Gur Arye
Moshcisker Chevrah Gur Arie
Moshe Joseph Chevrah
Mt. Nebo Temple
Mt. Sinai Anshei Emeth of Washington Heights
Mt. Zion
M'vakshei Sholom Anshei Molodedzner
M'vasereth Zion
Nachal Isaac Dorshei Tov
Nachelska Chevrah Congregation and U. V.
Nachlath Z'vi
Nachlath Z'vi B'nai Israel Linath Ha-Zedek B'nai Menasheh
Navaredker Brothers' Association
Ner Tomid Anshei Lubashov
Netsach Israel B'nai Jacob
Neustadter First Congregation
New People's Synagogue
New Synagogue
Nihaver Berhometh First Benevolent K. U. V.
Nusach Ari of the Bronx
Nysander Dembizer Chevrah Mach'neh Reuben B'nai Aaron
Obertiner Erste Chevrah
Odesser Congregation
Oestreich Polishe Chevra
Oestreicher Chevrah Anshei S'phard D'Harlem
Oestreicher First Chevrah B'nai Rabbi Moses Abbe
Ohab Zedek First Hungarian Congregation
Ohavei Emeth
Ohavei Sholom
Ohavei Torah First Hungarian Congregation of Yorkville
Oheb Sholom Anshei Bukatchatze
Oheb Sholom Anshei Charny
Oheb Israel Anshei Mezhibesh
Ohel Jacob Chevrah Kadisha
Ohel Torah Talmud Torah
Orach Chaim
Orberik Chevrah
Ostiller First Aid Society
Ostrer First Oheb Sholom
Ostrover Congregation
Ottyner Family Independent K. U. V.
P'eir Israel Anshei Yodnovner
Peni-El of Washington Heights
People's Synagogue
Pincus Elijah Congregation
Pochavitzer Congregation
Poltusker Congregation Anshei Poland
Pomizaner Lodge
Praskwerer Zion Congregation
Pride of the East (Tiphereth Mizrachi)
Progressive Brothers of Neshives
Przworsker Erste Anshei Frishtak
Rabbi Hillel Lichtenstein Congregation
Rabbi Meir Przemyzlower Independent Chevrah
Rabbi Meyer Pamishlauer Sick and Benevolent Association
Rabbi Samuel Nachum Independent Tishminitze K. U. V.
Rabbi Solomon Shapiro Anshei Munkacs
Radimer Congregation B'nai Mordecai Menachen
Radomer First Congregation
Rava Ruska Congregation
Resha Chevra Congregation (Branch)
Rhonishover K. U. V. and Chevrah
Rikihover Agudath Achim
Rishoner Chevrah
Rodeph Sholom Independent Podhirzer Chevrah
Rodeph Sholom K'hillath Jophi
Rod'phei Zedek Anshei Balshovtza
Rodiphei Zedek Anshe Bulioso
Rohatyner Young Men's Society
Roumanian American Congregation
Rozodover Congregation B'nai Moses Horowitz
Rudniker Erste K. U. V.
Russian Painters Benevolent Association
Rymalower K. U. V. B'nai Jacob
Sanakar Congregation Shomrei Ha-Dath
Scherpser Chevrah
Sedagarer Lutzker
Shaarei Avoda Lodge
Sha'arei Bino
Sh'arei Rachamim Tremont Temple (Gates of Mercy)
Sha'arei Shomayim
Sha'arei T'phillah Anshei Doliner
Sha'arei T'phillah Anshei Kobrin
Sha'arei T'phillah Congregation (West End Synagogue)
Sha'arei Zedek
Sha'arei Zedek Chevrah
Sheareth Judah Congregation
Shearith B'nai Israel
Shearith Israel (Spanish and Portuguese Congregation)
Shearith Israel Mi-Turkey Kehillah Kedosha
Shem Tov Anshei Janover
Shendishower Galizianer Erste Congregation
Sheveth Achim Anshei Slonim
Sheveth Achim B'nai Levi Anshei Chromsch V'Gometz
Shiniaver Anshei S'phard
Shoboshiner Independent Congregation
Shomer Sabbath
Shomrei Ha-Dath Anshei Chelm
Shomrei Sabbath Anshei Lebovner Wohliner
Shulchan Oruch D'Kutno
Sinai Congregation of the Bronx
Smargoner Chevrah Kadisha
Sokolover First Congregation Anshei Yosher
Sondowa Wisznia First Society
Sons of Israel of the Bronx
Sons of Israel Kalvarier
Sons of Jacob Anshei Tiktim
Sons of Solomon Anshei Jezierna
Sons of Solomon Anshei S'phard
Stropkover Chevrah Joseph Chaim
Sushovar Chevrah
Tachkemoni Congregation
Taharath Ha-Kodesh
Talmud Torah Israel Salanter
Talmud Torah Beth Machseh L'Yesomim Anshei Zitomir
Talmudical Institute of Harlem
Talmud Torah
Talmud Torah Anshei Poland
Talmud Torah Agustower
Talmud Torah B'nai Israel
Talmud Torah Chevrah Kadisha
Talmud Torah Rabbi Chaim Berlin of Harlem
Talmud Torah Tiphereth Israel
Talmud Torah Tiphereth Jerusalem
Tamashower Congregation
Tarngroder Benevolent Association
Tarnopoler K. U. V.
Telechan Seventewaler S. B.
Temple Beth-El
Temple Beth Elohim
Temple Beth Israel
Temple Emanu-El
Temple Israel of Bronx
Temple Israel of Harlem
Temple Israel of Washington Heights
Temple of Peace
Temple Rodeph Sholom
Tenth Street Congregation
Thimaczer B. A.
Tikvath Zion Congregation
Tiphereth Achim
Tiphereth Achim Anshei Dunaberg
Tiphereth Achim Talmud Torah
Tiphereth Israel
Tiphereth Israel Anshei S'phard Galicia
Tiphereth Israel Anshei Stepenesht
Tiphereth Jacob Anshei Appalla
Tiphereth Jerusalem
Tiphereth Joseph Anshei Przemsyl
Tlumaczer Congregation
Toldoth Isaac Nusach S'phard
Tomhei Tiphereth Israel
Tom'chei Torah D'Bronx
Torath Moses Talmud Torah
Trembovler First K. U. V.
Tremont Hebrew Free School Congregation
Umaner First Congregation
United Hebrew Community (Adath Israel)
United Wilner Chevrah B'nai Abraham Harlem Branch
Uptown Talmud Torah Association
Uscrechker First K. U. V.
Vladover Slovotitcher Gemilath Chasodim Verein
Warshauer First Congregation
Washington Heights Congregation
Washkowitzer Bukowinian First Sick Benevolent Society
West Side Hebrew Relief Society
Wohlin Chevrah Anshei Malzer
Yad Charutzim Monesterzisker
Yad Savel
Yaslovitzer U. V.
Yavorower Erste K. U. V.
Yedinitzer Chevrah
Yeshibath Rabenu Mordecai Rosenblatt
Yeshibath Torath Chaim
Young Israel Synagogue
Young Men's Educational League
Young Men's Hebrew Association Congregation
Zaliner Erste Chevrah
Zalisczicker Rabenu Ager Erste U. V.
Zboraver First Congregation
Zemach Zedek Nusach Ari
Zemach Zedek Nusach Ari D'Harlem
Zichron Ephraim
Zichron Judah
Zion Congregation Talmud Torah of Manhattan
Zion Hebrew Congregation of Bronx
Zmigroder Congregation Benjamin Joseph

Return to Table of Contents

Educational Organizations

Agudath Hamorim (Hebrew Teacher's Union)
Albert Lucas Association
Anshei Polen Talmud Torah
Anshei Zitomir Talmud Torah
Association for the Improved Instruction of Deaf Mutes
Augustower Talmud Torah
Baron de Hirsch Trade School
Bureau of Jewish Education
Central Jewish Institute
Council of Jewish Women, New York Section Religious School
Darchei Noam Talmud Torah
Downtown Talmud Torah
East-Side Neighborhood Association
Educational Alliance
Emanuel Brotherhood
Ezra Hebrew School
First Roumanian Sphardisher Schul Hebrew School
Hage'ulah
Harlem Federation of Jewish Communal Workers
Hawthorne School of the Jewish Protectory and Aid Society
Hebrew Day Nursery and Kindergarten
Hebrew National Orphan House
Hebrew Orthodox League of Yorkville
Hebrew Principals' Association
Hebrew Technical Institute
Hebrew Technical School for Girls
Henry Meinhard Memorial Neighborhood House
Hunts Point Talmud Torah
Jewish National Radical School
Jewish National Radical School
Jewish Religious School Union
Jewish Teachers' Association
Knesseth Israel
Kramer, Fein and Fuchs Private School
Machzikei Talmud Torah
Metropolitan League of the Young Men's Hebrew Associations
Misbeach Chadosh Congregation Cheder
Modern Hebrew School
Montefiore Hebrew Free School
National Hebrew School
National Hebrew School
Ohab Zedek Hebrew School
Rabbi Israel Salanter Talmud Torah
Rabbi Jacob David Slutzker Talmud Torah
Rabbi Jacob Joseph School
Rabbi Joseph Moses Schapiro Yeshibah
Rabbi Samuel Mohliver School
Rabbi Solomon Kluger School
Recreation Rooms and Settlements
School of Spanish and Portuguese Sisterhood
Sha'arei Zion
Sholom Aleichem Folks Schule
Society Ohel Torah
Stuyvesant Neighborhood House
Surprise Lake Camp
Tachkemoni Hebrew School
Talmudical Institute of Harlem
Teachers' Institute of the Jewish Theological Seminary
Tiphereth Jerusalem Talmud Torah
Torath Moses Talmud Torah
Tomchei Talmud Torah of Jeshibath Walozin
Tomchei Torah Talmud Torah
Training School for Jewish Teachers
Tremont Hebrew Free School
Uptown Talmud Torah (Harlem Hebrew Institute)
Wage Earners' Institute (formerly Thomas Davidson School)
West Side Community House
West-Side Hebrew School
West-Side Hebrew School
Yeshibath Torath Chaim
Yeshibath Torath Chaim of Harlem
Young Men's Hebrew Association
Young Men's Hebrew Association
Young Men's Hebrew Association of the Bronx
Young Men's Hebrew Association of Harlem
Young Men's Hebrew Association of Washington Heights
Young Men's Hebrew Association, West Side
Young Women's Hebrew Association, West Side
Young Women's Branch of the Young Men's Hebrew Association
Young Women's Hebrew Association
Young Women's Hebrew Association
Zerubabel Hebrew School
Zion Hebrew Institute of the Bronx

Return to Table of Contents

Charitable or Philathropic Societies

Agudath Achim Chesed Shel Emeth (Free Burial Society)
Amelia Relief Society
Association of Jewish Communal Students
Austro-Hungarian Hebrew Free Burial Association
Beth David Hospital
Beth El Sisterhood Day Nursery
Beth Israel Hospital
Blythedale Home
B'nai Brith Home for the Aged
Brightside Day Nursery and Kindergarten
Brightside Summer Home
Brightside Summer Outing Fund
Bronx Federation of Jewish Charities Day Nursery
Bronx Hospital and Dispensary Association
Bronx Jewish Maternity Hospital
Bronx Ladies' Auxiliary of the Jewish Home for Convalescents
Bronx Maternity Hospital
Bukowina Relief Committee
Bureau of Industry
Cedar Knolls School of the Jewish Protectory
Central Committee for Friendly Aid to Jewish Girls
Central Committee Keneseth Israel of Palestine
Ceres Frauen Verein
Ceres Sewing Circle
Clara de Hirsch Home for Working Girls
Committee for the Care of the Jewish Tuberculous of the United Hebrew Charities, Montefiore Home, and the Free Synagogue
Crippled Children's East Side Free School
Daughters of the Covenant
Daughters of Israel Day Nursery
Deborah Benevolent Sewing Society
East-Side Day Nursery
East-Side Ladies' Charity Association
Emanuel Sisterhood Day Nursery
Emanuel Sisterhood of Personal Service
Federated Employment Bureau for Jewish Girls
Federation of Bessarabian Organizations
Federation for the Support of Jewish Philanthropic Societies of New York City
Federation of Bronx Jewish Charities
Federation of Galician and Bucowinean Jews of America
Federation of Russian and Polish Hebrews of America
Federation of Sisterhoods
Fellowship House
First Van Nest Hebrew Ladies' Aid Society
Friendly Relief Society of the Bronx
Hannah Lavanburg Home (formerly Clara de Hirsch Home for Immigrant Girls)
Harlem Hebrew Day Nursery
Harlem Home of the Daughters of Israel
Haven Day Nursery
Hebra Hased Va Amet
Hebrew Association for the Blind
Hebrew Benevolent Fuel Society
Hebrew Benevolent Society of Staten Island
Hebrew Convalescent Home
Hebrew Day Nursery of New York
Hebrew Free Burial Association
Hebrew Free Lending Association of the United Hebrew Community of New York
Hebrew Gemilath Chasodim (Hebrew Free Loan Association)
Hebrew Home for the Aged and Hebrew Sheltering Society
Hebrew Kindergarten and Day Nursery
Hebrew National Orphan House
Hebrew Orphan Asylum of New York
Hebrew Relief Society
Hebrew Sheltering Guardian Society of New York (Orphan Asylum)
Hebrew Sheltering Society of Harlem
Hebrew Sisterhood of Yorkville
Hebrew Sisters of Charity
Home for Aged and Infirm Hebrews
Home for Hebrew Infants of the City of New York
Home of the Daughters of Jacob
Home of the Sons and Daughters of Israel
Hospital for Deformities and Joint Diseases
Hungarian Ladies' Aid Society
Independent Daughters of David of Jerusalem
Israel Orphan Asylum
Jewish Bronx Day Nursery
Jewish Consumptives Relief Society (Denver Sanitarium)
Jewish Home for Aged and Infirm
Jewish Home for Convalescents
Jewish Home for Mental Convalescents
Jewish Ladies' Day Nursery of the Bronx
Jewish Ladies' Fuel and Aid Society
Jewish Maternity Hospital
Jewish Protectory and Aid Society, Department of Probation Delinquency
Jewish Uplift Society
Jewish Women's Relief Association
Jewish Working Girls' Vacation Society
Junior League
King Solomon Hospital Association
Ladies' Hebrew Lying-in Relief Society
Ladies' Montefiore Relief Society
Lake View Home
Lebanon Hospital Association of the City of New York
Lena Invalid Aid Society, Pythian Hall
Maskel El Dol (Aid to the Poor)
Miriam Gottlieb Aid Society
Montefiore Home and Hospital for Chronic Diseases
Mt. Sinai Hospital
National Desertion Bureau
Nederland Israelite Sick Fund
New York Guild for the Jewish Blind
New York Philanthropic League
Oriental Ozer Dalim
Passover Relief Association
Peoples' Hospital
Randalls Island Helpers
Ray of Sunshine Club, Chapter I.
Ray of Sunshine Club, Chapter II.
Ray of Sunshine Club, Senior Branch
Roumanian Central Relief Committee
Roumanian Hebrew Aid Association
Sanitarium for Hebrew Children (Rockaway Park)
Shaaray Tefila Sisterhood of Personal Service
Sinai Sisterhood of the Bronx
Society of Jewish Social Workers of Greater New York
Society for Relief of Jewish Blind
Society for the Welfare of the Jewish Deaf
Society Sons of Joseph
Solomon and Betty Loeb Memorial Home for Convalescents (East View)
Tremont Sisterhood
United Charity Institutions of Jerusalem
United Hebrew Charities
United Krakauer Charity Aid Society
Washington Heights Hospital
Widowed Mother's Fund Association
Young Folks Charity Association

Return to Table of Contents

Literary, Musical, Social, Civic, Political, Military, and Athletic Clubs

American Literary Social Club
Archer Club
Beaver Club
Century Club
City Athletic Club
Columbia Club
Criterion Club
East Side Neighborhood Club
Edward Clark Club
Fairview Country Club
Freundschaft Society
Harmonie Club
Hebrew League Aid (Harlem Branch)
Heights Social Club
Iona Social Club
Ivory Social Club
Keystone Club
Klimbers Club
New Era Club
Philanthropia
Progress Club
Rena Club
Royal A. C. of Harlem
Smargoner Self Culture Club
Solax Club
Sephardim Social Club
Tryon Club
United Dramatic and Musical Club
Vigilant Club
Yorkville Brotherhood Aid Society
Young Friends Political League

Return to Table of Contents

Communal Organizations

Agudath Ha-Mohalim
Association of Orthodox Rabbis of New York (Va'ad Ho-Rabbonim)
Jewish Big Brothers Association
Jewish Big Sisters
Jewish Sabbath Association
Kehillah (Jewish Community) of New York City
New York Board of Jewish Ministers

Return to Table of Contents

Mutual Benefit Societies

Aaron Kieselstein Lodge
Ab. Goldberg Lodge
Ab. Steiner K. U. V. (F. R. J. A.)
Abberter K. U. V.
Abe Glazerman Society
Achei Sholem Lodge
Achuzath Olam
Ackerman B. A. (F. B. O.)
Adler's Young Men's Independent Association No. 1
Adolph Fortgang Independent Lodge
Adolph Ullman Aid Society
Agudath Shom'rei Sabbath
Aimstiboveh Young Men's Hebrew Association
Algonquin Benevolent Society
Alpha Lodge
American Benevolent Minsker Association
American Brothers' Aid Association
American Hebrew Aid Society
American Ugoscia Y. M. A. S.
American Union of Roumanian Jews
Amshinaver Independent Benevolent Society
Amsterdam-American Young Men's and Young Ladies'
Anglo-American
Anikster U. V.
Antipoler Ladies'
Architect Lodge
Arion K. U. V.
Atavier Y. M. and Y. L. B. A.
Atimoliff Benevolent Association
Atlas Rebecca Lodge
Auerbach Sinatyner Ladies' Society
Austrian Young Men's Association No. 1
Axis Benevolent Society
B. R. E. Koropyec Association
Babroisker
Babrosker Ladies' K. U.
Baranovar Ladies' Society
Barnett Gympel
Batker U. V.
Beer Shewa Benevolent and Burial Ground Society
Belgoraer Young Men's Society
Belzer Bosharalya Benevolent Association
Benevolent Geller Association
Benevolent Ladies' Society of Harlem
Benoth Jacob K. U. V.
Bereziner K. U. V.
Berliner and Lonker Y. M. Association
Bessarabian Ladies' U. V.
Bessarabian Y. M. Benevolent and Educational Club
Beth Jacob Society
Betty Weiss S. and B. A.
Bezaner Society
Biala Ladies' U. V.
Bialistoker Young Men's
Bialykaminer Independent K. U. V.
Bialystoker Brotherly Love Association
Bialystoker Ladies' Aid Society
Bialystoker Somach Noflim U. V.
Bielsker Brüderlicher U. V.
Bilur Cholim Anshei Bialostok
Bilsker Brotherly U. V.
Bizoner Independent Young Friends' B. A.
Blumen K. U. V.
B'nai Ephraim Society
Bobriker Ladies' Aid Society
Bobrusker Ladies' U. V.
Bodker Y. M. A. A.
Bogopoler U. V.
Bogoslover
Bohislover Benevolent Society
Bohorodezaner K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Bolchover Ladies' K. U. V.
Bolechower First S. B. A.
Borisover Independent Verein
Borisover Young Friends' B. A.
Borochavner Chevrah
Boroslawer Drohobyzer Erste Society
Borough of Brooklyn Credit Union
Botashaner Y. M. B. A. (F. R. J. A.)
Botharon Friedman Society
Braila Young Ladies' Auxiliary Benevolent Association
Brainsker Brothers Aid Association
Brainsker Y. M. B. A.
Bramowitz Ladies
Brank Warschauer Young Men's Society
Brelskar Young Men's U. V.
Breslauer Kachowka Independent Society
Brestowtzer Independent Society
Breuziner Society
Brezezauer Young Men's
Brisker Ladies' B. A.
Brisker Independent Young Men's
Brith Achim Anshei Semiaticher
Brizdowizer B. A.
Bronx Warshawer Y. M. S.
Brosilover Verein
Brother Unit. U.
Brotherhood of Adrianople (F. O. J. A.)
Brüder Verein No. 1
Brzezouer K. U. V.
Brzezower Branch, K. U. V.
Buchowiner Bessarabier Sick and B. A.
Bucurnar First Young Men's Benevolent Society
Buczacza Independent Congregation K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Budzanower K. U. V.
Bukarester First Aid Association
Bukowinaer Independent Y. M. and Y. L. B. S.
Centennial Society
Chai Gertner Chesed Shel Emeth Verein
Charles Fisher Association
Chastrik Bushenkovicher
Chaye Zipora Verein
Chechanoffzer U. V.
Chechenover Independent Y. M. B. S.
Chechenover Y. M. B. A.
Chegriner Prog. B. A.
Cherinowitze Pol. Aid Association
Chermgower Brotherly U. V.
Chernobiler Aid Society
Chesed Ve'Emth of Astoria (F. O. J. A.)
Chevrah Anshei Sadolovon
Chevrah B'nai Joseph Aryei Anshei Ratno Wohlin
Chevrah B'nai Judah
Chmelnicker Young Friends'
Chodorover Young Men
Chodrover Benevolent Association
Chomsker Y. M. B. A.
Chorostkower K. U. V.
Chosider Wixnitz
Chotiner Bessarabian Independent K. U. V. (F. B. O.)
Chotiner Bessarabian Y. F.
Chotiner Bessarabian Benevolent Association
Chotiner Bessarabian Ladies' Sick and Benevolent Society
Chrzanower Y. M. A.
Chwadoner B. S.
Communal Ceneter for Oriental Jews (F. O. J. A.)
Co-operative Credit Union
Constantine Association
Czenstochauer B. V. and U. V. (F. R. P. H. A.)
Czenstochower Help Verein (F. R. P. H. A.)
Czimerowitzer Society
Dalazazer Verein
David Uhr Lodge
Debord Habustier K. U. V.
Dembitzer Y. M. B. S. (F. G. B. J. A.)
Derecziner Society
Deutscher Astrowo Verein
Doctor Drosen B. S.
Doctor L. Gelerter Roumania Y. M. B. A.
Dokshitzer B. S.
Dombrowitzer Independent B. A.
Dragachiner Prog. Aid Society
Drauer and Dransker
Drementsburger Benevolent Association
Drisser Brothers B. A.
Drobiner Independent B. A.
Drohobyczer Independent Association (F. G. B. J. A.)
Drohobyczer Independent Young Men's Sick and Benevolent Association (F. G. B. J. A.)
Drubmier Chevrah
Dubiner-Wohliner Aid Society
Dubner Young Friends' B. A.
Dunaburger Brothers B. A.
Dunkleman Lodge
Dzoleshitzer Independent Aid Society
East-Side Hungarian Society
East-Side Workmen's B. A.
Ekatarinislovar K. U. V.
Elias Young Men's Association
Elisabethgrader Independent Y. M. B. A.
Eliazabethgrad Independent Ladies' Benevolent Association
Elizabethgrader Verband
Ellinitzer Young Friends' Prog. Association
Emanuel Sick and B. A.
Emily Damer B. S.
Empire State Credit Union
Englander Society
Epstein K. U. V.
Erlinge K. V.
Erste B. A.
Erste Beigel Beker K. U. V.
Erste Bialykaminer Ladies K. U. V.
Erste Braylower U. V.
Erste Budzanower K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Erste Bukier K. U. V.
Erste Busker K. U. V.
Erste Delatine K. U. V.
Erste Dombromiler Feige Czupper Frauen K. U. V.
Erste Foltecener Roumanian-American U. V.
Erste Galatzer Frauen U. V. (F. R. J. A.)
Erste Grodaker K. U. V.
Erste Horodenker K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Erste Herloer Roumanian K. U. V.
Erste Izbitzer U. V.
Erste Kalniblader K. U. V.
Erste Kulashkovzer K. U. V.
Erste Lynchner B. A.
Erste Mogielnicer Beth Shamai K. U. V.
Erste Novoselitzer Bessarabian K. U. V.
Erste Obertyner K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Erste Ottiker Bessarabian Lodge
Erste Przeworsker Ind. Young Men's K.U.V.
Erste Romaner K. U. V.
Erste Roszister B. A.
Erste Samborer K. U. V.
Erste Sinatyner Sick Benevolent Association
Erste Spinoza Relief Society
Erste Stanislauer Frauen K. U. V.
Erste Sulzawar Ladies' K. U. V.
Erste Touster K. U. V.
Erste Umaner B. S.
Erste Wallishlauer M. A. S.
Erste Welzarzer K. U. V.
Erste Wielkieoczer K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Estreicher Galician Lodge
Eureka Machinists
Faleshter Independent Verein (F. B. O.)
Family Mutual Aid Society (F. G. B. J. A.)
Fannie Siegel Berlader Ladies' Sick Benevolent Association
Fastover Congregation Independent Relief Society No. 2
First Altstater Verein
First Avritchever U. V.
First Belgetzer Benevolent Society
First Bereg Muncaczer S. B. S.
First Boryslaver Y. L. B. A. (F. G. B. J. A.)
First Botaschaner Ladies' Aid
First Bratzlower Podolier Aid Society
First Burshivker Sick and B. A.
First Buzuer, Roumanian K. U. V. (F. R. J. A.)
First Chernostover Verein
First Chocimerer K. U. V.
First Dembrowitzer Wohlyner Association
First Dinskowoler K. U. V.
First Dorginsker Y. M. B. S.
First Doroboier Roum. Lodge
First Drazshver Y. M. Prog. Society
First Drohobyczer Ladies' Society
First Drubliner Ladies' Sick and B. S.
First Dzikower Chevrah
First Filester Verein
First Harlem Independent Roumanian Aid Society
First Sisters' Stryjer Benevolent Society
Flora Frauen Verein
Fortzany Independent Lodge
Free Help Association
Freundschaffts Bund
Furst Mutual Aid Society
Garfield S. and B. A.
Gatcher Benevolent Association
Ginster Independent Aid Association
Gitel Landau Ladies' K. U. V.
Glynianer Young Men's Benevolent Association
Gold Family Circle
Golte Bogopolier Y. M. and Y. L. B. A.
Goniondzer Young Folks' Benevolent Association
Goodyrsker Men's Aid Society
Gorsder Benevolent Association
Goverover Young Men
Graf Lougai Elemer Hung. Sick and B. S.
Graiever Young Men's Benevolent Association
Greater Jusefower First Sick and B. A.
Greater New York Aid Society
Grocers' Credit Union
Grodner Independent Sick Support Society
Grodner Relief
Gross Master K. U. V.
Grzymalower K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Gustininer First Independent Benevolent Association
Haliczer First Sick B. S. (F. G. B. J. A.)
Handowerger Benevolent Society
Hannah Blackhum Society
Hannah Hirsch Independent K. U. V.
Harlauer Roumanian First Sick B. S.
Harlem Independent Warshauer Sick Support Society
Harlem Kurlander L.
Harlem Kurlander Young Men's Aid Society
Harlem Ladies' Auxiliary
Harlem Protective Association
Harlem Sick Benevolent Association
Harodischer Brothers Benevolent M. A. Society
Harry M. Sadsen U. V.
Hebrew Bakers' First Sick Benevolent Society
Herman Benevolent Society
Hifrad Benjamin
Holosker Society
Homler Brothers' Association
Homler Ladies' Benevolent Society
Horchiver Young Men's Benevolent Association
Horodenker Progressive Y. M. and Y. L. B. A.
Horodentaer Progressive Y. M. Y. L.
Horoditcheker Lodge
Hungarian Camp
Hushatine Ladies' Benevolent Association
Husiatyner First Independent Sick and Benevolent Society
Husiatyner K. U. V.
Huviner and Gartiker First Association
Hyman Schiff K. U. V.
Independent Austrian Brothers' Association
Independent Belchchalower Young Men's Benevolent
Independent Betchenezerner K. U. V.
Independent Bilgorayer Aid Society
Independenet B'nai Abraham B. A. of N. Y.
Independent Gustiner
International K. U. V.
Iquniner Verein
Isaac Elchanan Independent Benevolent Lodge
Isaac Lodge
Isidore Goldenberg Society
Israel Sick and B. S.
Israelite Community of Jannina
Istreker Young Men
Ivangroder K. U. V. (F. R. P. H. A.)
Jacob Goldstein Association
Jarczower Independent Y. M. B. A. (F. G. B. J. A.)
Jaskowitzer Lodge
Jaslowzer Y. M. Progressive Lodge
Jazichnitzer K. U. V.
Jefferson Lodge
Jezirzaner Erste K. U. V.
Johanna Rehfeld K. U. V.
Joshua Lodge
Judicker First Benevolent Association
Julia Klein
Kahiskur Independent K. U. V.
Kaiden Vei Benevolent
Kaiser Franz Joseph First K. U. V.
Kaiserin Elizabeth Oestreicher K. U. V.
Kalarashi Besserabian B. A.
Kalarisher Bessarabia Progressive Association
Kalischer Bruder Verein
Kalisher Bikur Cholim
Kaluszer Independent K. U. V.
Kaluszer Y. M. B. S.
Kamenitzer-Podolier Ladies' B. A.
Kaminetz-Litovsk U. V.
Kaminetzer Podolier Independent Society
Kaminitz-Podoler B. A.
Karolunoher Erster K. U. V.
Karsirins Elizabeth
Karutz Berezer Aid Society
Kasminer Y. M. B. A.
Kassawer First Independent Lodge
Kassover Ladies' Aid Society
Kastroyler Friendship and Truth Sick and Brotherly Association
Katrinoslovir
Kautshuger First K. U. F.
Kavler Young Men's Saving and Loan Association, Inc.
Kedainer Association
Kellner K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Kempner Hebrew Benevolent Society
Keter Zion Angora (F. O. J. A.)
Kielcer K. U. V. Russia-Poland
Kinischiver Brotherly Aid Society
Kinsker Independent Aid Society
Kishineff Sick Benevolent Association
Kishinever Independent Ladies' K. U. V.
Kittiver First K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Kleevaner First Benevolent Association
Kletzker Independent Aid Society
Kletzker Young Men's Benevolent Association
Klimontover First Young Friends' Benevolent Association
Klimontover First Sick Benevolent Association
Knihin-Stanislower K. U. V.
Knihinin Stanislauer First K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Kobriner U. V.
Koenigin Esther Lodge
Koidanover B. A.
Kolbuszower Y. M. B. S.
Koller Ladies' B. A. (F. R. P. J. A.)
Kolomaer Friends' Association
Kolomayer Independent B. A.
Koniness Y. M. B. A.
Kopargorod Podoler Association
Kopizianisher First K. U. V.
Kopoigorod Podolier Aid Association
Kordanover Benevolent Association
Korener Verein
Koritzer First Benevolent Association
Koslover First Independent
Kossuth Ferenczy L. S. B. A.
Kossuth Rebecca Lodge
Kovular Sons of Jacob
Kozower First Sick and Benevolent Association (F. G. B. J. A.)
Krakinever B. A.
Krasnabroder First Benevolent Association
Krasnashitzer Y. M. B. A.
Krasner First Sick Benevolent Society
Krassnapoler Young Men's Aid Society
Kremenetzer-Wohliner B. A.
Krementchager First Benevolent Association
Krementuger Ladies' B. A.
Kronprinz Rudolph First Ladies' S. B. S.
Krynicaer Y. M. B. S.
Krzeszower K. U. V.
Kudryncer Independent K. U. V.
Kulikower K. U. V.
Kultschner Independent K . U. V.
Kupiner-Podoler M. A. Society
Kurinitzer and Velieker B. A.
Kurland Independent Benevolent Society of the Bronx
Kurlander
Kurlander Ladies' Aid Society
Kurlander Young Men's M. A. Society
Labousker Y. M. B. A.
Ladies' Auxiliary
Ladies' Auxiliary of the F. R. J. A.
Ladies' Chevrah T'hilim Society of Harlem
Ladies Independent
Ladies' Mihlener Verein
Ladies' Ozorkover A. S.
Ladies' Petofi S. and B. S.
Lakusker Young Men's Benevolent Association
Lanovitzer Benevolent Society
Lantzkoriner Y. M. and L. A. A.
Lanzuter K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Lasker Independent Benevolent Association
Latitchever Young Friends'
Lazalla Unterstützungsverein
Lemberger Frauen K. U. V.
Lemberger K. U. V.
Lena Invalid Aid Society
Lenover Lachkover
Lepler Independent Aid Society
Lezansker Y. M. B. S.
Liberty Lodge
Lieber Grill Association (F. G. B. J. A.)
Lieder Sisters' Benevolent Association
Linitzer Society
Linsker Bikur Cholim
Lipkaner First Lodge
Lipkoner K. U. V.
Lipowitzer Aid Society
Lissinker Society (Ind.)
Littassir Young Men
Lodge Rodfei Zedek Anshei Balhomzen
Lodzer Young Friends'
Lodzer Y. F. B. A.
Lodzer Young Men's Association
Lodzer Young Men's Benevolent Association
Lomazer Y. M. B. A.
Lomzer Aid Society
Lomzer Ladies' Society
Lomzer Young Men's Benevolent Association
Lomzer Yugen
Loshitzer U. V.
Lubiner First Progressive Benevolent Association
Lubliner Progressive Benevolent Society
Lubliner Relief Society
Lubliner United Brothers' Association
Lud. Lukatcherer
Luder Bruder
Luninetzer Benevolent Association
Luptzer Young Men's Benevolent Association
Lutovisker Young Men
Luzper First Benevolent Association
M. E. H. S. D.
M. Rittemplon Lodge
M. Sperling Lodge
M. Wanderer Lodge
Machenafker Society
Madison Protection Aid Association
Maicheter Brüderlicher U. V.
Maidaner First Y. M. B. A.
Maimonides Benevolent Society
Makarover B. A.
Makawer Y. M. A. S.
Manhattan Young Men's Association
Manhattan Y. W. Assurance
Manistrischer First Benevolent Association
Marcus Cassirer B. S.
Marinpoler U. V.
Markoser
Marmarosh First Young Ladies' A. S.
Marmorosh Young Men
Mary Ullman
Mashlikover First Brothers' Aid Society
Matilda Banner K. U. V.
Max Feinberg Association
Max Roch Benevolent Society of Harlem
Mazirer First
Medgelbosh Progressive Solidarte Society
Mendelsohn Benevolent Society
Merchant Aid Society
Meritzer Relief Association
Meseritzer Independent Y. M. A. (F. R. P. H. A.)
Meseritzer Ladies' Aid Society
Mezerower First Brothers' Aid Society
Michitzer K. U. V.
Mikulnizer First Independent Sick and Benevolent Association
Milatzizer Brotherly Aid Society
Minnie M. Friedman Frauen K. U. V.
Minsker Bnei Israel Ladies' Society
Minsker Independent Benevolent Association
Minsker Young Friends' Benevolent Association
Minsker Young Friends' Benevolent Association
Minsker Young Men's Commercial Aid Association
Mirer Young Men's Benevolent Association
Miriam Gottlieb A. S.
Miruschower Society
Mizutcher Woliner K. U. V.
M'kor Chaim Dardanelles (F. O. J. A.)
Mlawer Chevrah Ahavath Achim
Mlawer Independent B. S.
Modern Minsker Y. M. B. A.
Mohelo and Inepro Ladies' Society
Mohliner Young Friends'
Molaver Chevrah Agudath Achim
Molev Schargroder B. S.
Moliner and Dnieper
Monasterzyska First Ladies' Association
Monasterzyska Progressive Young Bros. (F. G. B. J. A.)
Montefiore Brotherly B. A.
Morgenitzer Independent B. S.
Morris Brock K. U. V.
Moscucker Chevrah Ger. Org.
Moses Lunenfeld Zloazonier Lodge
Moses Montefiore Benevolent Society
Moses Tomily Association
Mount Sinai H. M. B.
Mt. Sinai Ladies' Society
Mozirer A. S.
Munkaczer Ladies' Society
Musher Abrowitzer U. V.
Musical Progressive Benevolent Association
Nadworner First K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Nadworner First Y. M. B. A. (F. G. B. J. A.)
Nathan Strauss Ladies' Auxiliary
Nemenzever Benevolent Association
Nemerover Benevolent Society
Nemevoer Independent Benevolent Society
Nemrover United V.
Neshiriger
Neshwiser Young Men's Benevolent Association
New Bessarabian Aid Association (F. B. O.)
New Konstantiner First Aid Society
New York Independent Benevolent Association
New York Sisters' and Brothers' Society
Niznower First Sick and Benevolent Society
Noah Benevolent Association
Noronower Y. M. B. A.
Norovler Society
Noshim Rachmonioth Society
Novalzer Ladies' Sick Benevolent Society
Noviseliker Y. M. Y. K. B. A.
Novogrod Woliner Benevolent Association
Novo-Radomsker Society
Novoselitzer Bessarabian Verein
Nowahrdoker Bros. Association
Obertyner American Young Men's Literary Club
Oddina
Odessa Young Men of Harlem Sick Benevolent Association
Odesser First Independent Sick and Benevolent Association
Odesser Young Men's Sick Benevolent Association
Oestreicher Handwerkers' K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Ohav Schulim Lodge
Old Men's Klementover K. U. V.
Old Sinioyer Benevolent Association
Oleszycer First U. V.
Omer Le'Zion
Ominer Ladies'
Onikshty Benevolent Association
Oriental Benevolent Society
Oriental Jewish Community of New York City (F. O. J. A.)
Oriental Progressive Society (F. O. J. A.)
Oriniver Congregation First Benevolent Association
Oshmaner Brothers' Mutual Aid and Benevolent Association
Ossmener Ladies' Benevolent Association
Ostener Verein
Ostrawer Young Men's Benevolent Association
Ostrolenker Independent Y. M. B. A.
Ostrolinka Relief
Ostrover First K. U. V.
Ostrover Ladies' Aid Society
Ostrover Young Friends' Society
Ostrovezer Young Men's First Benevolent Association
Ostrower First Peace and Love Association
Otic Mohlive Young Men's Benevolent Association
Ottynier First Y. M. B. A. (F. G. B. J. A.)
Ougaver Benevolent Society
Ozeraner First Benevolent Association
Padrodzer Progressive Benevolent Association
Pahauster Brothers' Unterstütungsverein
Palotzker Workingmen's Benevolent Society
Paritcher U. V.
Peczynisner First Young Men's Benevolent Association
Perchener Benevolent Association
Peschonker Benevolent Society
Petofi Sick and Benevolent Society
Petrehover Benevolent Society
Petrikower Young Men's Benevolent Society
Petrokower Benevolent Society
Philadelphia S. B. S.
Philip Bernstein Independent Frauen K. U. V.
Philip Bernstein K. U. V.
Piatre Independent Ladies' Sick Benevolent Association
Piatrer Roumanian First Sick Benevolent Society (F. R. J. A.)
Piesker Brotherhood Benevolent Association
Pietroter Young Men's Benevolent Association
Pillower Verein
Pilower Benevolent Association
Piltzer First Benevolent Association
Piluster Benevolent Association
Pisko Lodge
Plonsker Young Men's Benevolent Society
Plotzker Rapiner Benevolent Association
Pobianitzer Progressive Young Men's Society
Pobrizer Society
Podembitzer Society
Podhagir Independent K. U. V.
Podkamiener Erste United
Podwaloczysker Independent B. S.
Polish Kassover Young Men's Progressive Association
Poloner Society
Portziver Young Men's Benevolent Association
Postover Benevolent Association
Potok-Zlotoy First Ladies' Society
Povonsker Warshawer Young Men's Benevolent Association
Prager Warschauer Young Men's Aid Society (F. R. P. H. A.)
Prager Warshawer Young Ladies' Aid Society
Prashkower First Brüder
Premyzlaner Ladies' K. U. V.
Pressburger First Sick and Benevolent Association
Pretzakower P. S.
Priatiner Progressive Aid Society
Proskaver Brothers'
Proskurover Ladies' Benevolent Association
Pruchniker First Benevolent Society
Prusener Charitable Benevolent Association
Prushnitzer Independent K. U. V.
Prussener Association
Przemislar First Sick Benevolent Society
Przemyslauer Young Men's Sick and Benevolent Association
Pultusker First Independent U. V. (F. R. P. H. A.)
Puttasker First Independent U. V.
Rabbi Weiss First K. U. V.
Rabbi Wise Independent Society
Rabenu Mendel Hager Zablatover K. U. V.
Rachel Richter K. U. V.
Radantz Bukowinaer Relief Fund
Radantzer Buckowinaer Y. M. and Y. L. B. A.
Radischer Society
Radom Independent Aid Association
Radomer Independent Ladies
Radomer Yong Men's Benevolent Association
Radomisker Benevolent Society (Kiever Gub)
Radomysler Young Men's Benevolent Association
Radowitz Benevolent Ladies
Radymnover First Independent K. U. V.
Radziviller Wolhyner Progressive Association
Rakower Young Men's Benevolent Association
Ramonya Ladies' Benevolent Society
Rashkower Benevolent Society
Relief Association of Ekaterinoslav
Republic S. and B. S.
Rhotiner Benevolent Society
Ribinister Benevolent Association
Rifka Kotlerow Independent S. and B. A.
Rifkie Kotler U. F. I. M.
Riga Sisters' Independent B. A.
Riga Young Men's Independent Benevolent Association
Rodeph Sholom Independent Podhajcer K. U. V.
Rodginer Voliner
Rodower First Congregation
Roh Styner G. M.
Rohatyner Independent Y. M. B. A.
Rose Schoenberg Sick and Benevolent Society
Rostover Handwerker U. V.
Rotchever Wolhyner Aid Society
Roumanian American B. S. (A. U. R. J. and F. R. J. A.)
Roumanian Gemilath Chesed
Roumanian Hebrew Aid Association
Roumanian Young Folks' Social Club (F. R. J. A.)
Rovner First Sick Benevolent Association
Rovner Org. of Bund
Royal Benevolent Association
Rozaner Young Men's Benevolent Association
Rozanker Benevolent Association
Rubeskower K. U. V.
Rubishower Independent Sick and B. A.
Ruden Kev, K. U. V.
Rudener U. V.
Rupiner Young Men
Rurva Ruska
Rymalove Young Men
Rzeszower Y. M. B. A. (F. G. B. J. A.)
Sacrochiner B. L.
Sadagorer Y. M. B. A.
Saleshchik Benevolent Association
Salischiker First Sick and Benevolent Society
Salroznetzer First Independent Benevolent K. U. V.
Sam Brenner Association (F. G. B. J. A.)
Samborer Progressive Y. M. A.
Samson Hyman Ladies' K. U. V.
Sanders Association
Sanoker Progressive Young Men's Benevolent Association
Saroker Bessarabian M. A. S.
Sarkoschiner Benevolent Association
Sassover Erste K. U. V.
Sassover First K. U. V.
Sassover Young Men's Benevolent and Educational Society
Satanovir Benevolent Society
Savaker First Society
Schepatowsky Independent B. A.
Scheslower Independent
Scholleller Independent Verein
Scoller Independent Lodge
Schrentzker Benevolent Association
Schrentzker Ladies' Aid Society
Schwerzner Benevolent Association
Second Shklorer Verein
Sedhetzer K. W. U.
Seekeroner Dr. Braumstein L.
Selegman Salonion Society
Sevexton Young Men
Shatzker Benevolent Association
Shebrosliner Young Men Benevolent Association
Shedlowitzer Benevolent Society
Sheidlonzer Benevolent Association
Sheveth Achim Constantinople (F. O. J. A.)
Shevitt Yehudah Lodge
Shifon Stein Ladies' Ver.
Shimshen Hyman Ver.
Sholorn Bernbaum L.
Shpolla K. U. V.
Sierpser Independent Y. M. B. A.
Simiatcher Sick Benevolent Association
Sinatyner K. U. V.
Sinkower Podolier Benevolent Association
Sislevitzer Benevolent Society
Skalat K. U. V.
Skalater Independent K. U. V.
Skalater Ladies' Association
Skaller K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Skidler Benevolent Association
Skoler Young Friends
Slonimer Benevolent Association
Slonimer Independent B. S.
Slonmer Ladies' Bikur Cholim U. V.
Slotniker
Slutzker Ladies' U. V.
Slutzker Young Men's Progressive Benevolent Association
Smatiner Y. M. and Y. L. Progressive Benevolent Association
Smayoner Benevolent Association
Sniatyner Agudath Achim
Sniatyner Auerbach Frauen
Sochowolier Young Men's Benevolent Association
Sochtelhover Y. M. Independent Sick and Support Society
Societé Israélite Francaise
Society Bnee Salem
Society Chawath Emeth
Society Shevet Judah (Brotherhood of Judah)
Society Sons of Solomon
Sol. Hirsch Society
Sokolivker Young Men's Benevolent Association
Sokolow Verein
Soller Brothers' Benevolent Association
Solokie Benevolent Association
Solotwiner Ladies' First Sick and Benevolent Society
Somschvolovitzker
Sons of Adam Chevrah
Sons of Judah
Sophia U. V.
Soroker
Soroker Bessarabier First M. A. S.
Sosoka Y. F. and E. League
Srentsker Benevolent Association
Stablzer
Stanislauer First Y. M. B. A. (F. R. P. H. A.)
Stanislauer Independent Ladies' B. A.
Star of Israel Ladies' Society
Starker Brotherly Aid Society
Stashover Young Men
Stavisker Young Men's
Stolowitzer Independent B. A.
Stopnicker Young Men. K. U. V.
Stopnitzer Young Men's Benevolent Association
Storozynetzer Buk Erste Benevolent K. U. V. Independent
Strelisker Young Men's Benevolent Society (F. G. B. J. A.)
Stretchyner K. U. V.
Stryjer Independent B. S. (F. G. B. J. A.)
Stuchiner Young Men's Benevolent Association
Stuczner Young Men's Benevolent Association
Stuziner Independent U. V.
Success R. Association
Sukeroner Independent Sick and B. S.
Sulzover Erste K. U. V.
Swener Young Brothers' Benevolent Society
Swistlotcher Brotherhood Association
Szczerzecer K. U. V.
Sztmar és Vedeke Sick and Benevolent Society
Talner Benevolent Society
Tarascher Progressive Society
Targovitzer A. S.
Tarnapoler Independent K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Tarnopoler First Independent Frauen K. U. V.
Tarnopoler Independent K. U. V.
Tarnopoler Young Men's and Young Ladies' Progressive Society
Tarnower Independent K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Tarnower Ladies' Independent B. S.
Tarnower First Y. M. B. S.
Tarnower Verein
Telechauer Swentenwoler Sick Benevolent Society
Tikvah Tovah Sons of Israel F. O. J. A.
Tishener First Benevolent Association
Tlumaczar Benevolent Association
Tolochiner Friends' Association
Tomospoler
Toprower First Ladies' Sick and Benevolent Society
Torgowitzer Young Friends' Benevolent Association
Trembowler Young Friends' (F. G. B. J. A.)
Treue Schwester K. U. V.
True Sisters of Harlem
Tuchover Young Men
Turker Benevolent Association (F. R. P. H. A.)
Turower Aid Society
Tyczyner First K. U. V.
Tysminitzer First Young Men's Benevolent Association
Uller Benevolent Association
Umaner First Benevolent Society
Uminer Ladies' Aid Society
Ungarer First Young Friends' S. and B. Society
Ungarishe Schwester Verein
Union and Peace Society
United America
United Botoshaner American Brotherly Benevolent Society
United Brobuzner Young Men's Benevolent Association
United Brothers' Association
United Brothers of Tomashow
United Credit Union
United Hebrew Community of N. Y. (Adath Israel)
United Hebrew Trades
United Komarno Aid Society
United Minsker Benevolent Association
United Navoler Young Men's Benevolent Society
United Painters' Benevolent Society
United Printers' Benevolent Association
United Sisters' Lodge
United Sisters' Montefiore Benevolent Association
United Sisters of Tomaszow Benevolent Association
United Society
United States Verein of New York
United Stryjer Young Men's Benevolent Society
United Warshawer K. U. V.
United Wilner Benevolent Association
United Wilner Ladies' Benevolent Association
Universal Brogs
Universal Lodge
Universal Rebecca Lodge
Uscie Zieloner First K. U. V.
Uscierko Benevolent Association
Ushitzer Podolier First Benevolent Association
Uzder Ladies'
Vereinigte Ungarishe Schwestern K. U. V.
Vereinigte Zezenierer
Vergessmirnicht Verein
Visoka Litowsker Bruderlicher U. V.
Visolouer
Vitebsk Benevolent Association
Walkinikie Young Ladies' Benevolent Society
Warschauer Israel Ladies' Sick Support Society
Warschauer K. U. V. Bnei Israel
Warschauer Ladies' Benevolent Society
Warschauer First Sick Relief Association (F. R. P. J. A.)
Warschawer Benevolent Society
Warschawer Independent Sick Support Society
Warshauer and Feigenheim Benevolent Society
Warshauer Sick Support Society
Warshauer Young Men's Benevolent Association
Warshaw Brothers' Benevolent Association
Warshawer Progressive Benevolent Association
Wascowitzer Bukowinaer First Sick B. A. (F. G. B. J. A.)
Washelesker U. V.
Washington Lodge
Weiss and Klein Mutual Aid Society
Wengrawer K. U. V.
Werenczanker Bukowiner First S. B. A.
West Side Benevolent Society
West Side Credit Union
Widzer Independent Young Men's Benevolent Association
Wilkomirer Young Ladies'
Wilkomirer Young Men's Benevolent Association
Willoner K. U. V.
Wilson Aid Society
Winkowitzer Podolia First
Wishkover Benevolent Association
Wishnowirtz B. B. A.
Wisoker Mazowietzker Young Friends' Benevolent Society
Wisner Independent Society
Wissner Benevolent Association
Wlotzlawker Independent Y. M. B. A.
Wolff Abramowitz A. S.
Wolkowisker Young Men's Benevolent Association
Women's M. A. S. of Ekaterinoslav
Workingmen's Progressive Benevolent Association
Workovicher Noliner Benevolent Society
Woronover Young Men's Benevolent Association
Woroschilovka First B. A.
Wureshauer Benevolent Society
Yablanover Young Men's Benevolent Society
Yanover First Aid Society
Yanover Young Men's Benevolent Association
Yaroner Independent Association
Yasozaner First S. B. A.
Yassier First Young Men's Benevolent Association
Yavarower Erste K. U. V.
Yezierzaner Sick Benevolent Society
Yogolnitzer First K. U. V.
Yompoler-Podoler Sick Benevolent Association
Young Folks' Auxiliary of F. R. J. A.
Young Friends' Association
Young Friends' Education and Benevolent Association
Young Hungarian Rzeszarer Young Men
Young Men's A. S. of Harlem
Young Men's Moses Mendelssohn Benevolent Association
Young Workingmen's Sick and Benevolent Society
Yscie-Biskupier First U. V.
Zabitchoner Benevolent Association
Zablotower Rabbi Mendel Hager K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Zakrotchiner Benevolent Society
Zaleszczyker Independent K. U. V.
Zalezcyzer K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Zallonover Society
Zaloshener First Chevrah
Zalositzer First K. U. V. (F. G. B. J. A.)
Zamescher Progressive Young Men's Benevolent Association
Zamishter Independent Sick and Benevolent Society
Zamostzer Independent B. S.
Zanzova Ladies'
Zaromber Progressive Young Friends' Benevolent Association
Zaslover First Benevolent Association
Zbarozer First Relief Society
Zbrower First Sick Benevolent Association
Zekefker-Podoler K. U. V.
Zelver Benevolent Society
Zezmerer Independent Benevolent Association
Zgierzer Benevolent Society
Zhierzer Ladies' Benevolent Association
Zielachover Progressive Association
Zinkover Podolia U. V.
Zion Benevolent Association
Zion's Bruder Bund (F. G. B. J. A.)
Zitomirer Ladies' Benevolent Society No. 1
Zitomirer U. V.
Zloczower K. U. V.
Zlotopoler Young Men's Association
Zlotzover Frauen
Zmerankar Young Men's Benevolent Association
Zosmar First Y. M. B. A. (F. R. P. H. A.)
Zwienegroder Society

Return to Table of Contents

Zionist Societies

Achieber
Agudath Ivrith
B'nai Am Chai
Dovrei Ivrith Mizrachi
Masadah
Dr. Herzl Zion Club
Geulah A
Hachizaion Haivri
 
Return to Table of Contents
 
Return to Landsmanshaftn Index